EFT-havale-hesap işletim ücretleri ne kadar oldu?

Yeni karar ile birlikte ticari müşterilerin ücret ve komisyonlarına sınır geldi, esnafın maliyeti düştü. Ticari kredi verilen işletmelerden alınan komisyon ise bitiyor.

2 bin 100 adet işlemin sayısı 51'e çekildi.

EFT, 3'te 1 ila 6'da 1 oranında indirildi.

HAVALE, EFT'nin yarısına düşürüldü.

Hesap işletim ve açılış ücreti kaldırıldı.

Kartta nakit komisyonu yüzde 4'ten 1'e indi.

Kredi erken kapama komisyonu yüzde 6'tan 1'e çekildi.

 

TİCARETE NEFES

Hükümetin aldığı devrim niteliğindeki karar ile bankaların ücret ve komisyonları sınırlandırıldı, standart getirildi. Bu karar ile başta ticaretle uğraşan işletmeler olmak üzere vatandaş rahat bir nefes alacak, bankaların her adımda para alması önlenecek.

 

Özellikle işletmeler, bankalardan ticari kredi ya da kart almaya korkar hale gelmiş, esnaf POS cihazı kullandığına pişman olmuştu.

Bankaların aldığı ücret ve komisyon sayısı 2 bin 100'e ulaşmıştı. Yeni düzenleme ile özellikle ticari ilişkilerde maliyetler düşecek, işletmeler rahat nefes alacak ve bu durum vatandaşa da olumlu yansıyacak. Ücret ve komisyon sayısı da 51'e indirilecek.

ÜCRET KALKTI

Düzenleme ile ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti de kaldırıldı. Bankalar, ticari işletmelerden kiralık kasa ziyaretine ilişkin ücret alamayacak.

Kiralık kasa depozito bedeli, kasanın bir yıllık kirasını aşamayacak. Ticari kredi kartlarından limit aşım ücreti alınamayacak. Nakit avans tutarı, ticari müşterinin ticari kredi kartına tahsis edilen limitin yüzde 10'unu aşamayacak.

Bankalar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir ticari kredi kartı türü sunmak zorunda olacak. Uygulamalar 1 Mart'ta başlayacak. Esnafın ve şirketlerin banka derdi bitecek.

KART KOMİSYONLARI DÜŞÜRÜLDÜ

Ödeme sistemlerine ilişkin düzenlemede de ticari hayatı kolaylaştıracak adımlar atıldı. Taksitsiz mal ve hizmet alımlarında, işlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılması halinde, üye işyeri ücreti aylık referans oranının 0.45 puan artırılmış halini geçemeyecek.

Taksitli mal ve hizmet alımlarında azami üye işyeri ücreti, taksitsiz işlemlerde geçerli olan azami üye işyeri ücretine her bir taksit için bu ücretin en fazla yüzde 50'si ilave edilerek uygulanacak.

NE DEĞİŞECEK?

● EFT ücretleri her kalemde 3'te 1 ila 6'da 1 oranlarında indirildi.
● HAVALE ücretleri yeni düzenlenen EFT ücretlerinin yarısına düşürüldü.

● TİCARİ kredilerde erken ödeme komisyonu kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde    1'e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2'ye düşürüldü.
● TİCARİ kredi kartlarında nakit avans komisyonu yüzde 1 ile sınırlandırıldı.
● YÜZDE 2'lere kadar ulaşan kredi kullanım ücreti en fazla yüzde 1 olarak sınırlandırıldı.

 

Kaynak: Sabah

Bunları da Beğenebilirsiniz

Beşiktaş dün gece bir DESTAN yazdı

Fransa'daki savaş görüntüleri

Galatasaray gruptan çıkma şansını kaybetti

300 yıllık gelinlik

Yasak ada

Az bilinen tarihi fotoğraflar

Kosova'da Bir Türk Partisi Daha Kuruldu
Karlov suikasti davasında 6 sanığa beraat
Bahar Kalkanı Harekatı'nda 184 rejim askeri daha etkisiz hale getirildi
Türkiye'ye gelmek isteyen İranlı yetkilere çarpıcı cevap: Gelmeyin Skype'tan görüşelim
Koronavirüsü sebebiyle Türkiye'den önemli karar
Avrupa basını: Erdoğan haklı
Koronavirüsünde vaka sayısı 80 bin 151'e çıktı
İdlib operasyonu sonrası ABD ile temaslar sıklaştı
AB harekete geçti sınıra acil operasyon
Katil Esed'in havaalanı yerle bir oldu
Ekonomi

İş bulma sürecini kısaltacak adım

Hükûmet işsizliği düşürme yönündeki çalışmalar kapsamında 200 mesleği İŞKUR'un eşleştirme sistemine entegre edecek. Sistemde yapılacak otomatik tanımlamalar ile iş arayan, çalıştığı kurumdan ayrılıp yeni bir kuruma başvuracağı zaman, bilgileri işveren tarafından önceden bilinecek.