Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

Bağlıkaya: 'Turizmin Anadolu'ya yayılması gerekiyor'

24.04.2019 11:56
Bağlıkaya: 'Turizmin Anadolu'ya yayılması gerekiyor'

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Turizmin Anadolu'ya yayılması, kültür, inanç ve gastronomi anlamında özel çalışmalar yapılması gerekiyor." dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Hedefimiz olan 70 milyon turiste ulaşmanın başka bir yolu yok. Turizmin Anadolu'ya yayılması, kültür, inanç ve gastronomi anlamında özel çalışmalar yapılması gerekiyor." dedi.

TÜRSAB'ın GAP gezisi kapsamında geldiği Diyarbakır'da AA muhabirine açıklama yapan Bağlıkaya, turizm sektöründe 2018'de yaşanan artışın bu yıl da aynı hızla devam ettiğini söyledi.

"Yılın iki aylık verilerine göre, Türkiye'de yüzde 7,4 yabancı misafir artışımız var. 2019'un rekor bir yıl olacağı, koyulan hedeflerin tutacağı yönündeki gelişmeler aynen devam ediyor." ifadelerini kullanan Bağlıkaya, sektörün asıl sorununun, sayıdan ziyade turisti ülke geneline eşit yaymak olduğunu belirtti.

Yabancı turistin çok önemli bir bölümünün 3-4 kente gittiğini anlatan Bağlıkaya, "Deniz, kum, güneşin haricinde bakıldığında o 3-4 şehrimizden çok daha fazla değerlere sahip başka şehirlerimiz var. Buralara da turist getirebilmek için gerçekten çaba sarf etmek gerekiyor. Oralarda neler olduğunu anlatmak gerekiyor." diye konuştu.

"İç turizmi olmayan ülkenin dışardan turisti olmuyor"

Bağlıkaya, Diyarbakır'ın inanç, kültür ve gastronomi açısından çok önemli bir şehir olduğuna işaret etti.

Kentin kültür turizmiyle ilgili çok önemli değerleri bulunduğunu vurgulayan Bağlıkaya, "İç turizmi olmayan ülkenin dışardan da turisti olmuyor. Onun için bunu ülke içinde tanıtmamız gerekiyor." dedi.

Diyarbakır'ın son üç yılda gözle görülür gelişim sağladığını dile getiren Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşlarımızın, hem modern anlamda istediklerini bulabileceği hem de bölgesel özellikleriyle tüm dokuyu barındıran bu bölgeye seyahat etmelerini, burayı tanımalarını özellikle isterim. Biz de TÜRSAB olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu kültürel alışverişe aracılık edip, vesile olmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda da bölgenin ekonomisine katkıda bulunmak için elimizden geldiği kadar bu hareketi hızlandırmaya çalışıyoruz."

Ülkede sağlanan huzur ve güven ortamının kente de yansıyacağına dikkati çeken Bağlıkaya, tur programlarını, ilde konaklamanın artırılması yönünde geliştirdiklerini bildirdi.

TÜRSAB olarak turist sayısı az bölgelerle ilgili özel çalışma yaptıklarını ifade eden Bağlıkaya, şunları kaydetti:

"Hedefimiz olan 70 milyon turiste ulaşmanın başka bir yolu yok. Bütün bu turistin tamamını Antalya, İzmir, Muğla ve İstanbul ekseninde geliştirirsek bu rakamlara ulaşmamız da zorlaşır. Doğal olarak turizmin Anadolu'ya yayılması, kültür, inanç ve gastronomi turizmi anlamında birtakım özel çalışmalar yapılması gerekiyor. Zamanında diğer bölgelere yapılan pozitif ayrımcılığın, ülkemizin diğer şehirlerine de yapılması gerekiyor. Bunun için de elimizden geldiği kadar çaba sarf ediyoruz."

Bunları da Beğenebilirsiniz

Beşiktaş dün gece bir DESTAN yazdı

Fransa'daki savaş görüntüleri

Galatasaray gruptan çıkma şansını kaybetti

300 yıllık gelinlik

Yasak ada

Az bilinen tarihi fotoğraflar

İmamoğlu tatiline HDP'liler için ara verdi!
HDP'li 3 büyükşehire kayyum atandı
İstanbul'u sel vurdu: Ekrem Bey gezmelerde
'Gerekli tedbirler alınacak'
İstanbul'da şiddetli sağanak yağış etkili oluyor
Türkiye'den İsrail'e Mescid-i Aksa tepkisi: Reddediyoruz!
ABD askeri heyeti Şanlıurfa'ya gidiyor
İstanbul'da UEFA Süper Kupa heyecanı!
Çavuşoğlu'ndan net mesajlar: Temizleyeceğiz!
Trump'tan şaşırtan açıklama: Özür diledi
Ekonomi

Etiya 2018'de Türkiye ortalamasının 4 katı büyüdü

Etiya CEO'su Aslan Doğan, Türkiye'de yazılım sektörünün bu sene Türkiye ortalamasının 3-4 katı oranında yüzde 15-16 seviyesinde büyüdüğünü belirterek, “Biz Etiya olarak 2018 sonu itibariyle yüzde 30'un üzerinde büyümüş olacağız. Ayrıca biliyorsunuz Etiya olarak biz; 3 yılda 100 milyon dolarlık bir ihracat hedefi koymuştuk. 1 yılda 3 yıllık hedefimizi sağlayacak noktaya geldik.” dedi.

Flaş Haberler

Bakan Yardımcısı Dursun hayatını kaybetti
Fenerbahçe gol şovla zirveye!
Acun TV8'in yüzde 57'sini Araplara sattı
Galatasaray'da istifa depremi!
Süper Lig galibiyetle başladı
İdlib'de zulüm devam ediyor

Çok Okunanlar

 • 1

  Bakan Yardımcısı Dursun hayatını kaybetti

 • 2

  İmamoğlu tatiline HDP'liler için ara verdi!

 • 3

  HDP'li 3 büyükşehire kayyum atandı

 • 4

  Fenerbahçe gol şovla zirveye!

Videolar

Onlar 15 yıldır beraber 'vira bismillah' diyor

Süleyman dede öldü mü?

Su altında ‘mangal yapıp çay içtiler'

Diyarbakırlılardan kitap fuarına yoğun ilgi

Okul önünde 3 boyutlu yaya geçidi!

Erik dalı, harmandalına karşı!