Kadın cinayetleri haberleri üzerinden kadını istismar ediyorlar

10.07.2019 14:56 Tüm Yazıları

Medya’da çokça yer alan “kadın cinayetleri” istatistikleri üzerinden cümle kuruyor iseniz o istatistikler bu ülkede bir "kadın cinayetleri" probleminin olmadığını gösterir. 

Her ölüm bir kıyamettir, her cinayet faciadır ancak bu haberler ile varılmak istenen sonuç çok farklı. Her ay ortalama 40.000 civarında ölüm oluyor Türkiye’de. Bu ay 40 kadın cinayeti olduğu açıklanmış. 40.000’de 40 rakamı üzerinden cümle bile kurmak mümkün değil. 10.000’de 1. Oysa o istatistiklerde çok daha vahim rakamlar var, onları neden konuşmuyorlar? 

Katledilen 40 kadından 12 tanesi kocası tarafından öldürülmüş. Komşusu ve hatta ne acıdır ki çocuğu tarafından katledilen kadınlar da bu 40 rakamının içerisinde. 21 tanesinin neden öldürüldüğü bilinmiyor. Bakın, 40 değil, 4 değil 1 bile çok yüksek bir rakamdır hayat söz konusu ise. Ya da 10.000’de 1 değil 40.000’de 1 dahi olsa ölüm dediğin zaman durman gerekir. Cinayet bu, Allah’ın verdiği canı kim alabilir? Bunda tereddüt yok ama yapılmak istenen bu değil. Burada büyük bir istismar var. Kadın istismar ediliyor ve daha aşağılık olan; ölüm istismar ediliyor. 

Eğer ölümler konusunda hassas ise birileri orada çok ama çok daha yüksek ölüm nedenleri var. Mesela kaç kadın kaç erkeği öldürmüş, ona baktılar mı? Öğretmen – öğrenci vs vs. Burada başka hikayeler mevcut, yapılmak istenen başka. Kadına yönelik en fazla cinayet Batı’da oluyor, biz hala onlara kıyasla o merhameti kaybetmedik. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) verilerine, ABD’de 2016 yılında 1 milyon 195 bin 704 şiddet içeren suç işlendi. 15 bin 696 kişi cinayet kurbanı olurken, bu cinayetlerin yüzde 71,5’i ateşli silahla işlendi.  Dünyada tecavüz suçunun en fazla görüldüğü ülke ABD. Ülkede son 1 yılda 90 bin 185 de tecavüz vakası yaşandı. Ülkede günde bin 900 ve yılda 683 bin kadına tecavüz ediliyor. Buna göre ABD’de her 8 kadından biri tecavüze uğruyor. Bu olayların bir kısmının polise intikal etmediği, mağdurların susmayı ve olayı gizlemeyi seçtiği de belirtiliyor.  ABD’de kadınların yaklaşık yüzde 20’si hayatlarında bir kez tecavüze ya da tecavüz girişimine hedef oluyor. Tecavüz böyle, ölümlerde de rakamlar çok fazla. Dünya’da en fazla kadın Amerika’da öldürülüyor. Hele Latin Amerika bu konuda çığır açmış durumda. 

Hala onlar ile kıyaslayınca çok ama çok iyi noktadayız. Bizde bir “kadın problemi” oluşturmak istiyorlar ve buna muhafazakar medyamız bile düşüyor. Bize buradan saldırıyorlar, siz de buna alet olmayın lütfen. Kadını da, ölümü de istismar eden bu kirli oyuna bir dur demek gerekiyor.

Bu işte başka hikayeler mevcut.